Pojazdy ciężarowe z gazem CNG – oszczędności

Gaz ziemny jest paliwem kojarzącym się z użytkowaniem domowym. Zwykle takie paliwo jest wykorzystywane do celów grzewczych oraz w kuchniach. Okazuje się jednak, że od pewnego czasu istnieje możliwość zasilania pojazdów mechanicznych gazem CNG. Wielu przedsiębiorców posiadających własne pojazdy i firmy transportowe przerabia instalacje w samochodach ze względu na oszczędności, jakie można wygenerować korzystając z gazu CNG.

Oczywiście przerabiając instalację na taką, która potrafi wydajnie i bezpiecznie zużywać gaz ziemny CNG, należy liczyć się ze sporym jednorazowym wydatkiem, jednak dzięki niskim cenom gazu ziemnego, zwrot inwestycji jest bardzo szybki.

W przypadku firm dysponujących większymi flotami pojazdów ciężarowych, montaż takich instalacji we wszystkich pojazdach zwraca się bardzo szybko. W późniejszym czasie firma taka może wygenerować bardzo spore oszczędności.

Jakie oszczędności generują pojazdy zasilane gazem CNG?

Jeśli chodzi o ceny to w przypadku gazu CNG są one znacznie niższe w porównaniu z cenami wielu innych popularnych typów paliw wykorzystywanych na świecie. Wiele firm transportowych inwestuje w zmianę instalacji w pojazdach na taką, która potrafi skutecznie i bezpiecznie spalać gaz CNG. Co prawda koszt przebudowy floty będzie duży, ale w perspektywie długofalowej mamy do czynienia z szybkim zwrotem inwestycji, więc jest ona jak najbardziej opłacalna. Szczególnie opłaca się ona w dużych firmach korzystających z wielu pojazdów ciężarowych, które notują bardzo duże przebiegi w ciągu miesiąca.

W porównaniu z samochodami ciężarowymi wyposażonymi w silnik wysokoprężny, pojazdy mające podobne parametry i korzystające z instalacji spalających sprężony gaz o ciśnieniu 20-25 MPa, oszczędności sięgają poziomu od kilku do kilkunastu tysięcy złotych rocznie w zależności od przebiegu. Wprowadzanie kolejnych pojazdów zasilanych CNG oznacza jeszcze większą liczbę ciężarówek generujących oszczędności. Warto dodać, że gaz CNG jest mniej szkodliwy dla środowiska niż inne paliwa, więc użytkownicy pojazdów z instalacjami przystosowanymi do tego paliwa, mogą liczyć na różne dotacje i wsparcie.

Zalety pojazdów spalających gaz CNG

Przede wszystkim ze względu na ekologiczny charakter paliwa CNG, zaletą pojazdów zasilanych takim gazem jest to, że są one bez żadnych problemów wpuszczane do centrów europejskich miast. W wielu miastach obowiązują bowiem specjalne ograniczenia związane z zanieczyszczeniami i smogiem. Bardzo często pojazdy osobowe i ciężarowe z silnikami Diesla nie mogą wjechać do centrum takiego miasta. Ekologiczne paliwo CNG nie powoduje takich problemów i co więcej, firma jest postrzegana jako ekologiczna i dbająca o środowisko co w dzisiejszych czasach ma bardzo korzystny wpływ na wizerunek firmy w oczach klientów, partnerów, itp.

Bezproblemowe użytkowanie, duże oszczędności oraz ekologiczny charakter paliwa – tak prezentują się najważniejsze atuty przerabiania instalacji w pojeździe na taką, która spala CNG. Dobrym pomysłem jest znalezienie profesjonalnej firmy, która zajmuje się takimi przeróbkami. Dzięki temu instalacja zostanie prawidłowo zamontowana i skonfigurowana, a pojazd będzie generował spore oszczędności.

Ustawienia cookies

Serwis wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Klikając "Zgadzam się" potwierdzasz, że Twoja przeglądarka jest ustawiona według Twoich preferencji.

Polityka prywatności
Nie zgadzam się